Jak żyć z poważnym ubytkiem słuchu?

Problem niedosłuchu dotyka coraz więcej osób. Ta choroba nie zna płci, ani wieku. Dotyka zarówno osoby w podeszłym wieku, jak również dzieci oraz młodzież. Obecnie poziom medycyny oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, np. w budowie aparatów słuchowych, pozwalają na zminimalizowanie skutków kiepskiego słuchu. Jak żyć z niedosłuchem i normalnie funkcjonować?

Niedosłuch to nie wyrok – trzeba sobie z tego jasno zdawać sprawę. Im szybciej dotrze do nas ta prawda, tym szybciej będziemy mieli możliwość podjęcia leczenia oraz cieszenia się normalnym i aktywnym życiem. Często zdarza się, że diagnoza niedosłuchu jest dla osoby szokiem, który trzeba pokonać. Bardzo dużą rolę odgrywa tu rodzina oraz znajomi. Ich rola w pozytywnym wspieraniu osoby noszącej np. aparat słuchowy jest nie do przecenienia.

Z niedosłuchem można żyć normalnie

Najważniejsze jest, aby zaakceptować to, że cierpimy na niedosłuch i starać się prowadzić zupełnie nowy tryb życia. W przypadku, gdy nie radzimy sobie z problemem, warto udać się do psychologa. Psycholog jest specjalistą, który może bardzo dużo pomóc, głównie ze względu na swoje doświadczenie oraz umiejętność rozmowy.

Życie człowieka, u którego zdiagnozowano niedosłuch musi zostać ułożone na nowo i warto tu posłuchać psychologa (a także innych specjalistów), gdyż mogą oni mieć cenne wskazówki. Oczywiście inaczej taką wiadomość przyjmie dziecko lub nastolatek, a inaczej osoba w podeszłym wieku. Na pewno obok problemu nie wolno przechodzić w sposób obojętny, gdyż może mieć to bardzo negatywne skutki w przyszłości.

Jak sobie radzić z niedosłuchem?

Każdy z nas będzie miał swoją indywidualną odpowiedź na to pytanie. Obecnie istnieje szereg możliwości, z których można skorzystać. Jedną z nich jest zapisanie się na specjalne zajęcia dla osób niedosłyszących. Takie warsztaty, na których uczy się praktycznych rzeczy wspomagających codzienne funkcjonowanie są bardzo pożyteczne. Osoba z dysfunkcją słuchu może poznać metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami. Warsztaty dają wymierne efekty w sferze psychologicznej – pokazują, że normalne życie jest możliwe.

Inną metodą, niezwykle pomocną jest stosowanie nowoczesnych, cyfrowych, programowalnych aparatów słuchowych.

Aparat słuchowy – Twój sposób na radość z życia

Zalety wiążące się ze stosowaniem aparatu słuchowego są ogromne. Dzięki takiemu urządzeniu będziesz mógł na nowo słyszeć dźwięki, których od jakiegoś czasu nie mogłeś usłyszeć. Jakość poprawy komunikacji jest odczuwalna natychmiastowo. Nosząc aparat można wykonywać czynności, które do tej pory sprawiały problemy. Słuchanie muzyki, oglądanie telewizji, poruszanie się po ulicy czy przyjemność z rozmowy – to wszystko sprawia, że żyje się normalnie i z przyjemnością.

Dobrej klasy aparat słuchowy jest nie tylko urządzeniem, który wspomaga słyszenie, ale również sprzętem, który ma walory zdrowotne. Jeśli osoba niedosłysząca przez dłuższy czas nie nosiła aparatu to musiała wkładać bardzo duży wysiłek w rozumienie innych – to powodowało duże obciążenie dla organizmu. Aparaty słuchowe posiadają mechanizmy, które tłumią hałas (głośne nagle pojawiające się dźwięki -warkot, stukot, hałas uliczny) pozwalają na bardzo szybką adaptację, dzięki której komfort użytkowania jest bardzo wysoki.

W niektórych przypadkach pomagają wytłumić tzw szumy uszne.

Odkrywaj radość ze słyszenia

Aparaty słuchowe przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Nie ważne czy jesteś dzieckiem, nastolatkiem czy osobą starszą. Nie ma znaczenia czy studiujesz, prowadzisz firmę czy jesteś na emeryturze. Urządzenia wspomagające słuch nie są dziś nieestetycznymi, widocznymi aparatami, których trzeba się wstydzić.

Dziś można zakupić aparat posiadający łączność bezprzewodową z telefonem i odtwarzaczem mp3, mały, elegancki, funkcjonalny i dyskretny – wystarczy udać się do specjalisty.

Wszystkie wymienione wyżej środki (terapia i warsztaty, aparaty słuchowe, pomoc rodziny i psychologa) sprawią, że życie osoby z niedosłuchem będzie prostsze i kolorowe, a dzięki temu – normalne. Pamiętajmy, że życie z taką dysfunkcją nie musi się niczym różnić od życia osoby, która jest w pełni zdrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *